tr (0312) 222 56 83 Pzr - Cum 09:00 - 18:00 Mebusevleri Mah. Ayten Sk. No.39/4 06570 - Çankaya/ANKARA

Proje açılışımızı gerçekleştirdik

Derneğimizin yürütücüsü olduğu, Çalışma Bakanlığı ve AB tarafından fonlanan İşgücü-Yönetim Ortaklığı ile Emniyet ve Güvenliğin Artırılması başlıklı projemizin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Baş Danışmanı Ertuğrul Ensar BAYRAK ve Dernek Başkanımız Prof. Dr. İsmail ŞAHİN’in açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda, Proje koordinatörü Dr. Tayfun Fındık proje hakkında bilgi verdi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa YILDIZ yaptığı konuşmada iş sağlığı ve güvenliğinde kilit kavramın tedbirli olmaktan geçtiğine dikkat çekti. Ayrıca, işgücü yönetim ortaklığıyla yola çıkan bu projenin iş sağlığı ve güvenliği kültüründe bütün tarafların katılımını sağlaması açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.

Bu projeyi maden kazaları ile yüreği yanan ülkemiz adına önemsediğinin altını çizen Yıldız, “güvenli kampüs” belgesi alarak iş güvenliği hususundaki çalışmalara katkı sağlayan bir üniversite olarak iş güvenliği konusundaki farkındalığı önemsediklerini ve projenin bu farkındalığın büyümesi adına önemli bir çalışma olduğunu belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Cafer UZUNKAYA konuşmasında, bu projenin, madenlerdeki güvenlik kültürünü iyileştirmeye ve maden kazalarında yaralanma ve can kaybı oranını azaltmaya yönelik bir proje olmasının son derece anlamlı olduğunu ifade ederek proje yürütücüsü olan Akademisyenler Birliği Derneği’ni tebrik etti.

UZUNKAYA, iş sağlığı ve güvenliğinin, sadece Bakanlığımızın sorumluluğunda olan bir alan olmadığına, tüm ülkeyi, 84 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir alan olduğuna vurgu yaparak çalışma hayatının aktörleri olarak bu hususun hepimizin ortak görevi olduğunu dile getirdi.

Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Baş Danışmanı Ertuğrul Ensar BAYRAK iş sağlığı ve güvenliğinde güçlü işbirliği ve güvenlik kültürünün daha da gelişmesinin önemine değindi.

Katılımcılara dernek ve yürüttükleri projeler hakkında bilgiler veren Akademisyenler Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail ŞAHİN dernek olarak yürüttükleri projelerin en önemli ortağının Gazi Üniversitesi olduğunu belirtti. İşgücü-Yönetim Ortaklığı ile Emniyet ve Güvenliğin Artırılması başlıklı proje ile Madencilik Sektöründe Emniyeti ve Güvenliği arttırmayı hedeflediklerini belirten Şahin, iştirakçi kuruluşlar Gazi Üniversitesi ve Türk Enerji-Sen’e verdikleri destekten ötürü teşekkür etti. Şahin konuşmasında Maden-İş sendikasını projenin doğal paydaşı olarak gördüklerini vurguladı.

TÜİK verilerine göre iş kazalarının en fazla yaşandığı sektörün maden ve taş ocakçılığı sektörleri olduğunu belirten Şahin proje ile maden kazaları ile ilgili farkındalık yaratmayı hedeflediklerini belirtti.

Hedef grubu, yeraltı ve yerüstü maden işçileri, maden mühendisleri, maden mühendisliği öğrencileri ve kamuda görev yapan müfettiş ve uzmanlar olan, madenlerdeki güvenlik kültürünü iyileştirmek ve maden kazalarında yaralanma ve can kaybı oranını azaltmayı amaçlayan, “İşgücü-Yönetim Ortaklığı Yoluyla Emniyet ve Güvenliğin Artırılması Projesi”nin hedefine ulaştırabilmesi için azami gayret gösterilmesi ve proje çıktılarının yaygınlaştırılması temennileriyle açılış toplantısı sonlandı.

About the author