tr (0312) 222 56 83 Pzr - Cum 09:00 - 18:00 Mebusevleri Mah. Ayten Sk. No.39/4 06570 - Çankaya/ANKARA

RAW Projesinin Çıktıları Ne Olacak?

Derneğimizin ortağı olduğu RAW, ticaret çalışanları, bölgesel kalkınma ajansları, yerel yönetimler ve iş geliştirme merkezleri arasında ve aynı zamanda Mesleki Eğitim ve Öğretim çalışanları, eğitmenler ve mentorlar arasında etkin atık yönetimi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir Erasmus+ projesidir. https://raw.erasmus.site/

Ticaret odaları, bölgesel kalkınma ajansları, yerel yönetimler ve girişimcilik geliştirme merkezleri çalışanları ile Mesleki Eğitim ve Öğretim çalışanları, eğitmenler ve mentorlar arasında etkin atık yönetimi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, RAW iki ana sonuç ortaya çıkaracaktır.

Sonuç 1 İş ortamında döngüsel ekonomi stratejileri rehberi

İlk sonuç, iş ortamında yenilikçi ve kapsamlı atık yönetimi stratejilerinin geliştirilmesi için bir çerçeve ve içeriğin tanımlanmasıdır.

Rehber, iş faaliyetlerinde halihazırda sürdürülebilir bir yaklaşım sergileyen profesyonellerin vaka çalışmaları ve döngüsellik rehberinde yer alan verimli atık yönetimiyle mücadele eden basit bir metodoloji şeklini alacaktır. Rehbere dayalı olarak, RAW dijital hızlandırılmış kurs geliştirilecektir.

RAW eğitimi aşağıdaki konuları ele alır

  1. Tüketimden geri dönüşüm
  2. İmalattan geri dönüşüm
  3. Yenileme/yeniden üretim (up-cycle)
  4. Yeniden kullanım/ yeniden dağıtım
  5. Kullanım optimizasyonu/bakım
  6. Sürdürülebilir tasarım
  7. Atıkları bir kaynak olarak kullanma

Sonuç 2 Döngüsel ekonomi farkındalığı mobil uygulaması

İlk sonuca dayanarak, bu mobil uygulama döngüsel ekonomi ve şirketlerin ve kuruluşların günlük faaliyetlerinde ilgili önlemleri uygulama ihtiyacı konusunda farkındalık yaratacaktır.

Bu uygulama üç ana bölümü birleştirir:

  • Kilit mesajları ve kavramları vurgulayarak hızlandırılmış kurstan öz bilgileri öğrenme. Yedi konunun her biri, kullanıcının döngüsel ekonomi hakkındaki bilgisini kontrol etmek için kısa bir sınava sahip olacak.
  • Kullanıcıların döngüsel ekonomi yönlerinin daha fazla farkında olma geçiş sürecini desteklemek için kendi kişiselleştirilmiş stratejilerini       oluşturmalarına ve belirli eylem ve tutumları uygulamak veya geliştirmek  için hangi adımların atılması gerektiğini öğrenmelerine olanak tanıyan strateji oluşturucu.
  • Örneğin su tasarrufu açısından, kullanıcının eylemlerinin nasıl bir etki bıraktığını gösteren oyunlaştırılmış ayak izi (etki) izleme aracı.

Genel olarak, RAW projesinde geliştirilen yenilikçi araçlar, dünya ve çevre üzerinde olumlu sonuçları olacak gerçek bir değişime ulaşmak için harekete geçme ve döngüsel ekonomiyi günlük yaşamda uygulama ihtiyacı konusunda halkı ve iş dünyasını bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

About the author